Wibracja jak pokonać czas? Profilaktyka udaru. Jak zwiększyć w naturalny sposób, za pośrednictem ćwiczeń oddechowych ilość tlenku azotu w organizmie? Jaką rolę i funkcję pełni tlenek azotu w organizmie?

Tlenek azotu – niedoceniany sprzymierzeniec w walce z udarem. Możemy w naturalny sposób zwiększyć ilość tego związku poprzez dietę, uzupełnając menu o rukolę, kapustę pekińską, rzodkiewkę, buraki, szpinak, koper i sałatę oraz przez ćwiczenia oddechowe, które zwiększają jego poziom tlenku aż 15 krotnie. Istnieją liczne dowody na  produkcję tlenku azotu przez organizm człowieka, poprzez oddziaływanie wibracji terapeutycznej. Zbadano, że wystarczy 5 minut wibracji o częstotliwości 50 Hz, aby znacząco zwiększyć poziom tego związku i co za tym idzie, zmniejszyć zagrożenie udarem.

Na dzisiekszych zajęciach będziemy się uczyć w jaki naturalny spoób możemy sami zwiększyć ilość tego związku. Tlenek azotu pełni rolę ogromną funkcję w ośrodkowym układzie nerwowym, poprawiając między innymi pamięć i koncentrację, w pewnym stopniu zapobiega udarowi, zwieksza poziom hormonu wzrostu. Gdzie włlaśnie ten hormon sprawia, że sportowcy mogą osiągać najwyższą formę oraz najlepsze winiki sportowe.

Podstawową i zarazem najbardziej znaną właściwością tlenku azotu jest fakt,, że reguluje on napięcie naczyń krwionośnych oraz ciśnienia tętniczego krwi. Rozluźnia mięśnie gładkie, dzięki czemu łatwiej przepływa przez nie krew bogata w tlen i ważne substancje odżywcze. W efekcie mięśnie otrzymują wiele cennych składników, które sprzyjają rozrostowi masy mięśniowej. Dzięki tlenkowi azotu mięśnie mogą funkcjonować o wiele lepiej. Ponadto dzięki rozszerzonym naczyniom krwionośnym, mięśnie mogą o wiele łatwiej odprowadzać szkodliwe produkty przemiany materii, takie jak kwas mlekowy i amoniak. W 1998 roku filozof Robert F. Furchgott,  Louis J. Ignarro i Ferid Murad, otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycia  związane z tlenkiem azotu jako regulatorem  w układzie krążenia. Nie bez powodu jest on nazywany „Ojcem Viagry”.
Od momentu, gdy stało się jasne, że NO jest związkiem rozszerzającym naczynia, zainteresowanie nim zaczęło gwałtownie rosnąć. W 1992 r. pismo „Science” uznało tlenek azotu za „cząsteczkę roku”. Liczba publikacji naukowych na jego temat sięgnęła w 2003 r. niemal 7 tysięcy. https://pulsmedycyny.pl/louis-j-ignarro-noblista-od-tlenku-azotu-879894

Tlenek azotu – co to jest

Tlenek azotu to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu. Azot występuje w nim w II stopniu utleniania. W ludzkim organizmie wytwarzany jest on z grupy guanidynowej z L-argininy w reakcji katalizowanej przez syntazę tlenku azotu. Z uwagi na niewielkie rozmiary cząsteczek i lipofilowość, z łatwością przedostaje się on przez błony komórkowe, bez uczestnictwa żadnych układów transportujących. Tlenek azotu to substancja, która jest doskonale znana wszystkim kulturystom. Tlenek azotu hamuje zlepianie płytek krwi, zmniejszając jej krzepliwość. Co ważne, redukuje on koszt energetyczny organizmu i zwiększa jego wydajność, a w szczególności wydolność tlenową płuc. Stymuluje także wzrost nowych mitochondriów i powstawania cienkościennych naczyń krwionośnych.

Twój komentarz: