Techniki oddychania pranamaja

Dawni jogini mówili, że długości życia nie odmierza się latami, lecz oddechami. Choć na co dzień nie skupiamy się zbytnio na tak prozaicznej czynności, jaką jest nabieranie powietrza w płuca i jego wypuszczanie, okazuje się, że to właśnie ona może mieć fundamentalny wpływ na jakość życia!

Pranajama – co to jest?

Pranajama to techniki oddychania, polegające na zwolnieniu, i świadomym przepływie powietrza z płuc i do płuc. Dzięki temu można czerpać wiele korzyści dla swojego ciała i umysłu. To przede wszystkim sposób na osiągnięcie wewnętrznego spokoju, i to w każdej sytuacji naszej codzienności – gdy czujemy się zestresowani, niespokojni, źli, przepełnieni frustracją. Rozproszona prana (siła witalna) objawia się w postaci bólów w różnych częściach ciała, spowodowanych blokami energetycznymi. Usunięcie blokad powoduje swobodniejszy przepływ prany, i poprawia funkcjonowanie całego ciała. Każda osoba, która czuje się przeciążona, ma wrażenie, że jej ciało nie współpracuje z umysłem, lub że nie jest w stanie podołać codziennym wyzwaniom, powinna zapoznać się z technikami pranajamy – dla odzyskania komfortu swojego życia.

Rodzaje pranajamy

Rozróżnia się różne rodzaje prany:

  • udana-vayu – związana z obszarem gardła i funkcjami mowy
  • prana-vayu – to świadomość obszaru klatki piersiowej oraz funkcjami układu krążenia i oddechowego
  • samana-vayu – dociera do świadomości centrum ciała i funkcji trawienia
  • apana-vayu – związana ze świadomością dolnej części brzucha i miednicy oraz wydalaniem
  • vyana-vayu – to praca nad rozprzestrzenianiem się świadomości w całym ciele, ale również funkcjonowaniem układu ruchu – mięśniowego

Pranayama to po prostu kontrola energii życiowej, wyrażanej w oddechu. Kontrolując oddech, masz szansę panować nad wieloma, fizycznymi i metafizycznymi aspektami swojego życia.

Pranajama jak zrobić trening oddychania?

Techniki oddychania pranayama dają większą świadomość swojego ciała i przepływu energii, a także pokazują, jak wiele można zrobić jedynie poprzez świadome wciąganie, zatrzymywanie i wypuszczanie powietrza z płuc. Oddycha się wówczas pełną piersią, obniża się ciśnienie krwi, poziom stresu spada, koncentracja wzrasta, a mięśnie i mózg są fantastycznie dotlenione.

Spotykając się ze mną na indywidualnej lub grupowej terapii, nauczysz się jak wyciszyć się w każdej, nawet najbardziej stresującej sytuacji. Dowiesz się, kiedy powinieneś odłączyć się na chwilę i przez kilka minut poświęcić właściwemu oddychaniu, aby na powrót odzyskać kontrolę nad swoją energią życiową, zlikwidować bloki i powrócić do pełni witalności, dzięki której możesz stawić czoła codziennym wyzwaniom. Pranayama to nie jest sposób na osiągnięcie nirwany, ale bardzo proste techniki ćwiczeń, które przydają się każdemu człowiekowi, bez względu na to, jaki tryb życia prowadzi. Wygospodaruj godzinę lub więcej czasu na spotkanie ze mną i pokaż swojemu ciału, że jest dla Ciebie ważne – oczyść je ze złogów negatywnej energii, zastępując ją swobodnym przepływem prany, umożliwiającym pełną kontrolę własnego ciała, ducha i umysłu!