Oddychanie metodą Butejki

Czy wiesz, że winę za liczne powtarzające się u Ciebie dolegliwości może ponosić… nieprawidłowe oddychanie? Metoda Buteyki to sposób na to, by oddychać zdrowo, równomiernie i czerpać z tego maksymalne korzyści. Przeprowadzę Cię przez ten proces, byś w przyszłości mógł kontynuować go samodzielnie i odnotowywać coraz liczniejsze korzyści z prawidłowegooddychania! Nie potrafisz oddychać przeponowo? Nie obawiaj się, na każdych zajęciach pomagam przeprowadzić każdego, krok po kroku w celu opanowania prawidłowego oddechu. Pierwsza zasada gdy robisz wdech, to pępęk przesuwa się do przodu, nie wciągaj brzucha. To najcześciej wykonywany błąd osób zaczynajacych swoją przygodę z oddechem. Prawidłowy oddech można przyrównać do nadmuchwania balonu czy torebki papierowej. Wyobraź sobie jak gdybyś nadmuchiwał papierową torebkę i gdy robisz wdech, to torebka wypełnia się po brzegi. Przy wydechu torebka kurczy się….Oto pierwszy krok do nauki prawidłowego przeponowego oddechu. Nie martw się, nie jesteś pierwszy, który robi błąd i oddycha odwróconym oddechem, jak też kiedyś się tego uczyłam;-). Postaw na zdrowie i naucz się prawidłowo oddychać.

Metoda Butejki oddech – na czym polega?

Głównym założeniem metody Butejki/ Buteyko jest zmniejszanie objętości oddechowej. Dzięki tej metodzie nauczysz się stopniowo zmniejszać głębokość oddechu w celu ograniczenia ilości wdychanego powietrza.

W ten sposób podniesiesz poziom stężenia CO2 w ciele i odwrócisz zmiany chorobowe wynikłe z głodu tlenowego (hipoksji) w komórkach, a twoje ciało wróci do równowagi fizjologicznej.

Metoda Butejki/Buteyko pozwoli ci podnieść jakość życia, przywróci ci zdrowie, witalność, większą sprawność fizyczną oraz uwolni cię od konieczności zażywania wielu leków.

Oddychanie metodą Butejki polega na świadomym wdychaniu powietrza nosem, zatrzymywaniu go i wypuszczaniu odpowiednimi porcjami. Kontrolowanie długości oddechu, sposobu wykonywania wdechów i wydechów na co dzień pozwala nie tylko osiągnąć stan głębokiej relaksacji, ale również wyleczyć wiele męczących dolegliwości – takich jak chrapanie czy astma. Dla osób chcących spróbować metody Butejko Katowice, Rybnik i Gliwice będą idealnym miastem, w którym można spotkać się ze mną osobiście albo online, byśmy mogli wspólnie… pooddychać. Prowadzę równiez zajęcia online.

Metoda Butejki Żory – w czym może pomóc?

Metoda Butejki to szereg technik oddychania w spokojnych, odprężających warunkach, które pomagają wyuczyć się prawidłowego sposobu nabierania i wypuszczania powietrza zarówno na co dzień, jak i przez sen. Tak, to czynność, której można się nauczyć! Poleca się ją w takich schorzeniach jak:

 • POChP, mukowiscydoza, nieżyty nosa
 • po przebiegu COVID-19
 • astma
 • przewlekłe napięcie, stres
 • chrapanie
 • wady zgryzu, nieprawidłowy rozwój twarzoczaszki
 • ADHD

Buteyko pomaga również osobom uprawiającym sporty lub wspinaczkę górką powiększyć pojemność płuc, a tym samym zwiększyć wydolność oddechową, która jest jednym z ważniejszych kryteriów umożliwiających osiąganie sukcesów w dyscyplinach wytrzymałościowych. Ćwiczenia z oddechem stymulują prawidłowe oddychanie przeponą przez nos, pomagają obniżyć ciśnienie, poprawić przepływ krwi w tkankach i lepiej dotlenić wszystkie komórki ciała, w tym przede wszystkim mózg. Świadome oddychanie może także wpłynąć na redukcję stresu, wzmocnić odporność na niego, a także działa na prawidłowe ułożenie kości i mięśni twarzoczaszki, co może korzystnie wpłynąć na wiele sfer zdrowia.

Butejko Rybnik – również dla dzieci

Terapia metodą Buteyko jest bezbolesna, bezinwazyjna i odbywa się w naprawdę przyjaznych warunkach, dlatego polecam ją również dzieciom. Gdy Twoje dziecko jest ciągle zmęczone, zdekoncentrowane, źle śpi lub ma krzywy zgryz, takie zajęcia naprawdę mogą mu pomóc. Mogą one odbywać się w moim gabinecie w Rybniku, ale również online – tak, jak Ci najwygodniej! Skuteczność metody potwierdzona badaniami klinicznymi.

 Technika oddechowa Butejki, a astma u dzieci McHugh et al [w:] The New Zealand Medical Journal, 05.2006, 119 (1234)

W ciągu 3 miesięcy grupa dzieci stosująca metodę Butejko osiągnęła:
 • zmniejszenie przyjmowania leków doraźnych o 66%,
 • zmniejszenie przyjmowania wziewnych kortykosterydów o 41%.

Metoda Butejki Gliwice – komu jest polecana?

Metoda Butejki skierowana jest do różnych kategorii wiekowych. Od dzieci do ludzi starszych. Jeśli marzy Ci się przetestować metodę Buteyko, Gliwice to naprawdę dobry cel, aby to marzenie zrealizować. Ja nauczę Cię podstaw, a w przyszłości zawsze, gdy przypomni Ci się metoda Butejki ćwiczenia możesz wykonywać praktycznie w dowolnym miejscu i czasie. Ważne jest, aby robić to świadomie, w sposób najbardziej korzystny dla organizmu. Prawidłowy oddech jest długi, spokojny, cichy, nie towarzyszy mu wzdychanie, a ziewanie odbywa się przy zamkniętych ustach. Aby osiągnąć ten rezultat, trzeba ćwiczyć – gwarantuję Ci jednak, że gdy już nauczysz się robić to najlepiej, jak umiesz, szybko zaobserwujesz, jak następują wielkie zmiany w Twoim życiu, rozpoczynające się oczywiście od zmniejszenia dolegliwości, które dotychczas tak bardzo Cię trapiły! Co więcej – nawet jeśli wydaje Ci się, że nic Ci nie dolega, to po zmianie sposobu oddychania przekonasz się, że teraz czujesz się jeszcze lepiej, lżej i masz więcej energii. Będziesz lepiej spać, czuć się mocniej skoncentrowany na zadaniach i bardziej zrównoważony. To korzyści, które bardzo długofalowo wpłyną na Twój organizm, bo pozwolą zapobiegać licznym chorobom, mieć więcej energii, czuć się i wyglądać młodziej. I to wszystko można osiągnąć za sprawą metody Buteyko dotyczącej właściwych technik oddychania. Śmiało polecam ją więc każdemu, kto ma ochotę spróbować lub czuje, że to ostatnia deska ratunku, bo konwencjonalne sposoby nie pomagają w trapiących dolegliwościach.

Oddychanie przeponowe

Przepona jest głównym mięśniem oddechowym. Przypomina ona kształtem kopułę, która oddziela naszą klatkę piersiową od brzucha. Oddychanie przy użyciu przepony nazywane jest oddychaniem torem brzuszny i taki sposób oddychania:

 • zapewnia najefektywniejszą wymianę gazową doprowadzając powietrze do dolnych płatów płuc,
 • uruchamia parasympatyczną gałąź autonomicznego układu nerwowego, przez co rozluźnia ciało i umysł,
 • ruchy przepony masują organy wewnętrzne w brzuchu i pobudzają układ limfatyczny.

Układ limfatyczny, w przeciwieństwie do układu sercowo-naczyniowego, nie ma pompy. Ponad 60% węzłów chłonnych, które są połączone z żołądkiem, nerkami, wątrobą, trzustką, śledzioną, dużymi i małymi okrężnicami oraz innymi istotnymi organami znajdują się tuż pod przeponą, która w naturalny sposób wspomaga usunięcie toksyn z tych organów. Dr Shields w swoim badaniu “Limfa, gruczoły chłonne i homeostaza” (Shields, 1992) doniósł, że oddychanie przeponowe stymuluje oczyszczającą pracę układu limfatycznego poprzez wytwarzanie ujemnego ciśnienia, pociągając limfę przez układ limfatyczny. Zwiększa to szybkość eliminacji toksyn z narządów trzewnych o około 15 razy w tym również uswaniu toksyn z komórek tłuszczowych, a wtedy pośrednio zapobiega powiększaniu się cellulitu.

Skuteczność metody Butejki została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. Polecam stronę https://butejko.pl/badania-kliniczne/ w której dokładnie opisane jest:

1. Rola technik oddechowych metody Butejki w leczeniu nieżytu nosa u astmatyków

O. Adeola, J. Oosthuiven, J. Fenton [w:] Clinical Otolaryngology, 04.2013, 38(2); 190-191.

Współpracując ze szpitalem w Limerick (Irlandia) P. McKeown był instruktorem w badaniu klinicznym na temat skuteczności stosowania metody Butejki w leczeniu nieżytu nosa w astmie. Wyniki badania wykazały 70% zmniejszenie objawów takich jak: chrapanie, zanik węchu, niedrożność nosa i trudności w oddychaniu przez nos.

2. Wpływ technik oddechowych Butejki na pacjentów z astmą oskrzelową.

Z. Hassan, N. Riad, F. Ahmed [w:] Egyptian Journal of Chest Diseases and Tuberculosis, t. 61, nr 4, 10.2012, str. 235-241.

W badaniu została wykorzystana książka „Zamknij usta” jako podręcznik dla grupy stosującej metodę Butejki. W podsumowaniu badań napisano: Mimo iż żadne badanie nie wykazało, dlaczego metoda Butejki jest tak skuteczna w kontrolowaniu astmy, to jeśli jakikolwiek lek mógłby osiągnąć podobne rezultaty, z dużym prawdopodobieństwem byłby on szeroko wykorzystany w kontroli astmy.

3. Techniki oddechowe Butejki zmniejszają w przypadku astmy hipokapnię i duszności wywołane hiperwentylacją w czasie ćwiczeń

Z. Austin, C. Brown, T. Watson, I. Chakravorty, [w:] Rehabilitaion, 2009, Szkoła fizjoterapii, Hertfordshire, Hatfield, Herts, Wielka Brytania.

Nasze badanie udowodniło hipotetyczną fizjologię technik oddechowych Butejki, zmniejszających hipokapnię i duszności wywołane hiperwentylacją po intensywnych ćwiczeniach. Poprzez nauczenie pacjentów jak redukować hyperpnea (częstotliwość i głębokość oddychania) techniki oddechowe Butejki mogą zmniejszać objawy astmy i poprawić jej kontrolę oraz zwiększyć tolerancję na ćwiczenia fizyczne.

4. Zrandomizowane badanie metody Butejki jako dodatku do konwencjonalnego leczenia astmy

R. Cowie, D. Conley, M. Underwood, P. Reader [w:] Respiratory Medicine, 05.2008; 102(5): 726-32.

Na badaniu po 6 miesiącach grupa Butejki wykazała:

 • 40-75% lepszą kontrolę nad astmą,
 • 39% redukcję w przyjmowaniu wziewnych kortykosterydów
 • 21% eliminację wziewnych kortykosterydów.
5. Zrandomizowane badanie z podwójną ślepą próbą dotyczące różnych technik oddechowych w leczeniu astmy

Slader et al [w:] Thorax, 08. 2006; 61(8):651-656

W 28 tygodniu grupa stosująca metodą Butejki osiągnęła:

 • zmniejszenie przyjmowania leków doraźnych o 86%,
 • zmniejszenie przyjmowania wziewnych kortykosterydów o 50%
6. Technika oddechowa Butejki a astma u dzieci

McHugh et al [w:] The New Zealand Medical Journal, 05.2006, 119 (1234)

W ciągu 3 miesięcy grupa stosująca metodę Butejko osiągnęła:

 • zmniejszenie przyjmowania leków doraźnych o 66%,
 • zmniejszenie przyjmowania wziewnych kortykosterydów o 41%.
7. Technika oddechowa Butejki w astmie: skuteczna interwencja

McHugh et al [w:] The New Zealand Medical Journal, 12.2003, 116(1187)

Po 6 miesiącach stosowania metody Butejki grupa osiągnęła:

 • zmniejszenie przyjmowania leków doraźnych o 85%,
 • zmniejszenie przyjmowania wziewnych sterydów o 50%

W podsumowaniu badania napisano: Technika oddechowa Butejki (BBT – Buteyko Breathing Technique) jest bezpiecznym i skutecznym sposobem kontroli astmy. BBT ma kliniczne i potencjalne farmaceutyczno–ekonomiczne korzyści, przez co zasługuje na dalsze badania.

8. Badanie techniki oddechowej Butejki (BBT – Buteyko Breathing Technique) w leczeniue astmy, nauczanej poprzez nagrania video

Opat et al [w:] Journal Astma, 2000, 37(7): 557-64.

Nasze wyniki wskazują na znaczną poprawę jakości życia wśród osób przypisanych do grupy BBT w porównaniu z grupą kontrolną (p=0,043), jak również znaczną redukcję przyjmowania wziewnego leku rozszerzającego oskrzela (p=0,008).

9. Techniki oddychania Butejki w astmie: losowo wybrana próba kontrolna

S.Bowler, A. Green, C.Mitchell  [w:] Journal Australia, 1998, 169: 575-578

Po 3 miesiącach grupa stosująca metodę Butejki osiągnęła:

 • zmniejszenie przyjmowania leków doraźnych o 90%,
 • zmniejszenie przyjmowania wziewnych sterydów o 49%.