Jak zacząć praktykować uważność -mindfulness.

Siedem prostych zaleceń dotyczące praktyki formalnej mindfulness.

  1. Bycie świadomym czucia swojego ciała.

Chodzi o oddawanie się chwili obecnej i własnemu doświadczaniu.

2.  Nie osądzanie! Postawa nie osądzania jest ważna, jeśli mamy wyjść świadomością poza wyobrażenia i opinie jakie mamy prawie na każdy temat, i zwykle automatycznie i bez zastanowienia i bez namysłu traktujemy je jako prawdę to pomyślmy , że ktoś inny ma tak samo wystraszy to dostrzegać.

3.  Cierpliwość Ciągle staramy się dostrzegać gdzieś indziej niż jesteśmy. Tak łatwo stajemy się niecierpliwi wielu spraw. Cierpliwość jest naprawdę cudowną postawą wobec praktyki ponieważ w samej praktyce chodzi-w pewnym sensie o wykroczenie poza czas. Wiele chwil przeżywamy nieświadomie. Możemy nauczyć się chodzić poza czas zegarowy, zapadać się w teraźniejszości. Sprawi to ,że będziesz mieć więcej czasu.

4.  Umysł początkującego. Umysł początkującego jest rozbiegany. Zacznij ufać swojemu sercu, intuicji, a nie zmysłom. Jak wiadomo, każdy zmysł da się oszukać. Może więc należy ufać to co się nam wydaje, a nie głowie. Podobnie z ciałem. Czy możesz bardziej ufać swojemu ciału?

5.  Niedążenie. Nieżądanie ma związek z bezczasowością chwili obecnej, zwanej teraz. Kiedy oddajemy się praktyce medytacyjnej zamieszkujemy w chwili obecnej.

6. Akceptacja. Akceptacja nie ma nic wspólnego z bierną rezygnacją. Wyobraź sobie, że bierzesz ten moment, jedyny, w jakim jesteś, łącznie z odczuwaniem dyskomfortu. Czy widzisz, że teraz nie jest ciasne. Nie ogranicza Cię. Akceptacja jest wyrazem przeżywanej mądrości. Nie możesz cofnąć to co minęło, zmarło, uciekło…

7.  Puszczenie. Puszczenie oznacza pozwalanie, aby było tak jak jest.

8. Zaufanie. Zaufanie, ze tak właśnie ma być.

Twój komentarz: