Jak powstrzymać stres? Mindfulness – na czym polega trening uważności? W jaki sposób i dlaczego wzmacniać fale mózgowe alfa?

Stres jest przyczyną najrozmaitszych problemów ze zdrowiem. Dlatego tak ważne jest regularne regulowanie poziomu nerwowości. Nie wystarczy sama umiejętność rozluźniania się ponieważ w dalszym ciągu człowiek może  ,,spalać się’ wewnętrznie. Brak umiejętności zwalczania stresu powoduje, że pojawia się uczucie bezsilności w obliczu jakiegoś problemu, która może spowodować następujące reakcje:

– depresje,

– zmniejszenie się efektywności pracy mózgu,

– osłabienie systemu immulogicznego,

– rozwój choroby.

 Potrzebna nam wiedza, w jaki sposób możemy wprowadzać nasz umysł w fale alfa. Mózg, w czasie aktywnej codziennej działalności  wytwarza częstotliwość od 14 do 12 cykli na sekundę czyli jesteśmy w stanie beta( badanie  EEC). Częstotliwość impulsów zmienia się gdy idziemy spać. Zasypiając częstotliwość zmniejsza się do 10 cykli na sekundę. Po zaśnięciu częstotliwość impulsów zmienia się jeszcze bardziej. Jest to stan ALFA naturalny, spokojny stan odprężenia, umożliwiający leczenie siebie.

 Dlaczego stan ALFA  umożliwia pozytywne zmiany w zdrowiu i jakie inne korzyści doznajemy w tym stanie?

 Naukowcy pracujący za pomocą aparatury tzw. biologicznego sprężenia zwrotnego doszli do wniosków,  że gdy mózg zaczyna produkować dominujące częstotliwości  w zakresie alfa, w organizmie zachodzą różne pozytywne zjawiska. Chore i nadwyrężone stresem organy, narządy powracają do normy. Normalizuje się poziom ciśnienia krwi i stabilizuje się częstotliwość uderzeń serca. W stanie ALFA można uzyskać kontrolę nad wieloma funkcjami, nałogami, uzależnieniami, które są uważane za całkowicie niezależne.

W trakcie ćwiczeń na zajęciach uczymy się nie tylko odprężanie ciała, ale umiejętności w zakresie kontroli umysłu oraz przede wszystkim wprowadzanie umysłu w stan Alfa. Uczymy się kierowanie swojej uwagi na to, czego doznaje się w danej chwili, na blokadach, emocjach – tu i teraz (nie wybieganie w przyszłość, ani nie wracanie do przeszłości). Człowiek doświadcza czegoś w danym momencie, ale nie myśli, co to oznacza, nie zastanawia się nad tym, tylko wycisza emocje i odsuwa umysł „na bok”, by mógł skupić się na doświadczeniu chwili obecnej, by mógł przyjmować i postrzegać docierające do niego informacje jasno, bez ładunku emocjonalnego, nie przez filtr ukształtowanych wcześniej poglądów. Gdy nauczysz się tej praktyki będziesz mógł szybciej i głębiej się odprężać, w celu programowania swojego mózgu, tak jak programowanie komputera. Użyjesz go w celu zmiany swojego życia, poprawy stanu zdrowia oraz korygowaniu poziomu stresu. Na zajęciach pomagam uczestnikom w procesie relaksacji oraz procesach uzdrawiania ciała i umysłu, prowadząc krok po kroku w kierunku pogłębiania stanu ALFA, treningu uwżności.

 Jak prawidłowo oddychać, aby poradzić sobie ze stresem?

Oddychanie jest najważniejszą czynnością życiową. Nie wymaga udziału naszej świadomości, więc na co dzień nie myślimy o tym, jak oddychamy – a to błąd. Okazuje się, że prawidłowe oddychanie czyli z wykorzystaniem przepony ma duże znaczenie. Podczas treningu zwracasz uwagę na swoje odczucia, emocje i sygnały płynące z ciała, teraz i w tym momencie.

Mindfulness – na czym polega trening uważności?

Mindfulness, czyli trening uważności, to ćwiczenia umysłu, przeznaczone głównie dla osób, które nie radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Żyjemy w czasach , kiedy musimy często szybko podejmować ważne i trudne decyzje, żyjąc w ogromnym stresie i stanie dużego napięcia nerwowego. Wynikiem stresu są różne choroby, depresje oraz niechęć do życia. Niestety samo odprężanie nie jest wystarczające aby pozbyć się tego napięcia. Niezbędne jest połączenie oddechu , odpowiednich metod oraz koncentracja. Osiągamy taki rodzaj koncentracji , który wypływa z relaksu, skupienia uwagi, że blokady z ciała oraz napięcia zostają usuwane. Odczuwamy lekkość w ciele, ale i na co dzień, w trudach dnia codziennego. Pozwala nam to również na rozszerzenie obrazów umysłowych, koncentracji lepszej komunikacji z intuicją oraz pozbycia się ciężkich emocji takich jak żal, smutek czy zazdrość. Nie jesteśmy w stanie kontrolować zdarzeń, lecz JESTEŚMY w sanie kontrolować swoje reakcje na te zdarzenia. Mniejsze i większe problemy możemy rozwiązywać przy uczuciu poziomu stanu ALFA.

5 podstawowych zasad uważności?

  1. Oddychaj świadomie
  2. Skup uwagę na jednej rzeczy; na danym momencie
  3. Wyłącz autopilota i zrób cokolwiek innego niż zwykle
  4. Zauważaj myśli i emocje
  5. Oddychaj, przekieruj uwagę do środka i po prostu bądź

Po co Ci trening uważności połaczony z oddechem?

  • obniżyć poziom stresu, nauczyć się jak sobie z takimi sytuacjami radzić
  • nauczyć się „nie przejmować”, czerpać z życia więcej energii i radości
  • ulepszyć stosunki z rodziną, przyjaciółmi, z otoczeniem
  • wiedzieć co najlepiej Cię relaksuje, zmniejsza napięcie, co zwalcza ból fizyczny.

Twój komentarz: